III Rajd Polski Kobiet z Maciejem Wisławskim


III Rajd Polski Kobiet z Maciejem Wisławskim

III edycję Rajdu Polski Kobiet poprowadzi Maciej Wisławski. Jeden z najbardziej znanych i utytułowanych polskich pilotów rajdowych nie tylko uatrakcyjni swoją obecnością start i metę imprezy, ale także pokona całą trasę, służąc uczestniczkom cennymi radami. Wraz Maciejem Wisławskim pojawi się jego kierowca oraz dziennikarz TVN Turbo, Łukasz Byśkiniewicz, który wykona kilka pokazowych przejazdów.

Maciej Wisławski to jeden z najbardziej utytułowanych rajdowców w Polsce. Karierę rozpoczął w 1973 roku za kierownicą Syreny 104. Rok później zmienił swoją rajdowa broń na Wartburga i zdobył tytuł najlepszego kierowcy w mistrzostwach okręgu warszawskiego. Pierwszym startem na prawym fotelu był XIII Międzynarodowy Rajd Warszawski „Polskiego Fiata”, u boku Henryka Mandery w 1975 r. Załoga zajęła wówczas piąte miejsce.

W 1976 r. „Wiślak” wrócił jeszcze za kierownicę Fiata 128, ale propozycja zajęcia fotela pilota Andrzeja Lubiaka, w barwach fabrycznego teamu FSM, ostatecznie sprawiła, że pozostał na prawym fotelu. W 1987 roku Maciej Wisławski dostał zaproszenie od kolejnego fabrycznego zespołu – OBR FSO. Przez dwa sezony startował tam z Pawłem Przybylskim. Kolejnym etapem w jego karierze były trzy lata startów z Andrzejem Koperem w Volkswagenie Golfie GTi.

W 1988 roku rozpoczął współpracę z Krzysztofem Hołowczycem, który wówczas korzystał z Poloneza 1600. To właśnie z „Hołkiem” Maciej Wisławski zdobył swoje najważniejsze rajdowe trofea. Dwa razy (w 1995 i 1996 roku) byli Mistrzami Polski. W 1997 roku stanęli na najwyższym stopniu podium w Mistrzostwach Europy. W 1998, wspólnie z Hołowczycem, „Wiślak” wystartował w Rajdowych Mistrzostwach Świata. W Rajdzie Argentyny polska załoga zajęła 7. miejsce w klasyfikacji generalnej i pierwsze w kategorii Team’s Cup.

Od 2002 roku w Mistrzostwach Polski pilotował kilkunastu różnych kierowców, m.in.: Kajetana Kajetanowicza, Leszka Kuzaja, Macieja Lubiaka, Radosława Typę czy Sebastiana Frycza. Od 2011 roku Maciej Wisławski jest pilotem Łukasza Byśkiniewicza, z którym w 2012 roku zdobył tytuł wicemistrzowski w Castrol EDGE Fiesta Trophy.

Użyczył swojego głosu jako pilot rajdowy w grach komputerowych, takich jak m.in. Rally Championship, Rally Championship Xtreme czy Richard Burns Rally. Można usłyszeć go podczas nawigowania GPS za pomocą aplikacji MapaMap. Prowadzi programy emitowane na antenie TVN Turbo. Wraz z Martyną Wojciechowską prowadził program “Automaniak”, a z Irkiem Bieleninikiem “Szkołę Auto” Skody. Jest instruktorem w Szkole Jazdy Subaru.