Cel i przesłanie rajdu


Rajd Polski Kobiet jest pierwszą charytatywną inicjatywą organizowaną przez Fundację Teraz Kobiety

Przychodzi taki okres w życiu każdej kobiety, kiedy trzeba się na chwilę „zatrzymać” i dokonać oceny dotychczasowego życia.  Czego nie udało się nam osiągnąć w życiu, co pozostało jeszcze do zrobienia, czy byłyśmy dobrymi żonami i matkami, czy dostatecznie dbałyśmy o swoje zdrowie. Może to właśnie teraz jest ten czas aby zająć się swoim zdrowiem, przeprowadzić stosowne badania, szczepienia czy wizyty u lekarzy specjalistów.

Podstawowym celem Rajdu Polski Kobiet jest zwrócenie uwagi kobiet w Polsce na dynamicznie rosnące statystyki zachorowań na raka i pilną potrzebę uzmysłowienia nam Kobietom konieczności przeprowadzania stosownych okresowych badań. Statystyki są zatrważające !

Kobiety najczęściej chorują na raka piersi – 22 procent, raka szyjki macicy – 13 procent oraz płuca – 8 procent. Skuteczność leczenia nowotworów złośliwych  w znacznym stopniu zależy od tego jak wcześnie są one wykrywane. W 2008 r. na 100 tys. mieszkańców żyło z nowotworem 850 osób, ale tylko u 340 z nich był on zdiagnozowany. (Raport Krajowego Rejestru Nowotworów)

Przesłaniem Rajdu Polski Kobiet jest przypomnienie i uświadomienie potrzeby dbania o swoje zdrowie poprzez przeprowadzanie cyklicznych badań takich jak mammografia, USG piersi i narządów rodnych, badań cytologicznych, dokonywania szczepień przeciwko rakowi szyjki macicy, okresowych badań specjalistycznych na poziom hormonów.

Kobiety powinny znaleźć wreszcie czas aby, w natłoku licznych codziennych obowiązków, pomyśleć o swoim zdrowiu. Jesteśmy potrzebne naszym najbliższym, przyjaciołom czy znajomym, jak również … niejednemu pracodawcy. Będąc Kobietami zdrowymi jesteśmy w stanie wiele zaoferować służąc swoją wiedzą, doświadczeniem, ofiarowując miłość i poświęcenie.

Zdrowe Kobiety, to nie tylko zdrowsze społeczeństwo. To także szczęśliwe Kobiety, które są dobrymi partnerkami, matkami, pracownicami, potrafiącymi cieszyć się życiem, bawić się razem z nami, np. w organizowanym właśnie dla Kobiet rajdzie.

Jako autor pomysłu i organizator Polskiego Rajdu Kobiet – życzę wszystkim Kobietom, jak również uczestniczkom Rajdu, wiele zdrowia. Jak będziecie Panie zdrowe – będziemy mogły każdego roku bawić się, zwiedzać i odpoczywać przy różnych imprezach, które będą dla Pań sukcesywnie organizowane. A ja mam nadzieję, że będę mogła miło spędzać czas razem ze Uczestniczkami naszych imprez.

Z życzeniami zdrowia i wielu sympatycznych doznań rajdowych,

/-/  dr Krystyna Backiel

Autor i Organizator Rajdu Polskiego Kobiet